گزارشی ازحضورصندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران در اولین نشست تخصصی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی “EXPORTECH

شما اینجایید: خانه » اخبار صندوق پژوهش » گزارشی ازحضورصندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران در اولین نشست تخصصی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی “EXPORTECH
جولای 7, 2019

گزارشی ازحضورصندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران در اولین نشست تخصصی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی “EXPORTECH

 

اولین نشست تخصصی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی “EXPORTECH” با هدف استفاده از ظرفیت مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در ایجاد اشتغال و توسعه منطقه، شناسائی استارت آپ های حوزه صادرات و واردات، افزایش تعاملات با تجار و بازرگانان کشور و… را در تاریخ ۲۳ و ۲۴ خرداد ماه در سالن همایش های بین المللی منطقه ازاد انزلی برگزار شد.

پنل چالش های مناطق ازاد و مناطق ویژه اقتصادی، نمایشگاه محصولات فناورانه و Reverse Pitch  و معرفی ایده‌های برتر، سه بخش این رویداد بودند.

دکتر عباس زارعی هنزکی ریاست پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در بخش افتتاحیه مراسم اولین نشست تخصصی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اظهار کرد: امروز اولین نشست تخصصی برگزار می‌شود و رسم است نگاه استارت آپی به حل مسئله بیشتر باشد؛  اقتصاد دانش بنیان اساسا بر ۵ محور اساسی بنیان گذاشته شده است،  این ۵ حلقه یک نقطه اشتراک دارند و آن پارک علم و فناوری است. در طراحی جدید یک مسیر نوین رعایت استاندارد لازم مهم است،  ما فکر می‌کنیم منطقه آزاد نقطه اتصال اصلی بین مارکت بیرونی و اقتصاد دانش بنیانی است که برگرفته از ایده های خلاقانه و فناورانه ای است که قابلیت هردو  کسب و کار داخلی و خارجی را دارند.

دکتر اکبر افتخاری معاون تولید،  صادرات و فناوری دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد در افتتاحیه مراسم اولین نشست تخصصی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی EXPORTECH اظهار کرد: اساسا آنچه این نشست و همایش را جذاب می‌کند موضوع ترکیب تکنولوژی با صادرات است. ترکیب تکنولوژی با مفاهیم جدید، یک عصر جدیدی را ایجاد کرده است که در حقیقت فلسفه وجودی  مناطق آزاد بهره گیری از این ترکیب می باشد. بستر در مناطق آزاد آماده است تا بتوانیم این مسیر را طی کنیم و به نتیجه برسیم.

دکتر رضا مسرور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در مراسم افتتاحیه اولین نشست تخصصی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی EXPORTECH اظهار کرد: مناطق آزاد ابزاری مهم در راستای توسعه تجارت خارجی و سرمایه گذاری است. چگونگی شکل گیری یک منطقه آزاد و فعال نیازمند چارچوب ها، قوانین و زیرساختهایی می باشد که اولین مطلب حائز اهمیت در ایجاد یک منطقه آزاد بوده که درنهایت موفق یا ناموفق بودن این ساختار ایجاد شده را تعیین خواهد کرد.

بخش بعدی رویداد برگزاری پنل های تخصصی در حوزه رفع چالش ها و چگونگی بهره گیری همه جانبه از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بود که شامل پنل اول این رویداد تخصصی  با موضوعیت “چالشهای قوانین در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور” و پنل دوم رویداد با موضوعیت “نقش توسعه فناوری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور”  بود. همزمان با برگزاری پنل های مربوط به رفع چالش ها در بخشی دیگر از سالن برگزاری رویداد جلسات B2B، بمنظور اتصال ایده  به سرمایه گزار برگزار می شد.

در بخش نمایشگاه محصولات فناورانه بازدید از غرفه¬های سازمان¬ها، پارک ها، شرکت ها و یا مراکز جهت ارائه خدمات خود، ارائه محصول با قابلیت سرمایه گذاری بر روی آن از جهت صادرات و یا ارائه ایده¬های خلاقانه و فناورانه در این حوزه صورت گرفت. این نمایشگاه شامل ۲۳ غرفه بود که از خریداران این غرفه ها می توان به پارک های علم و فناوری، مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، شرکت های دانش بنیان و استارت آپی، صندوق های پژوهش و فناوری از جمله صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران و … اشاره کرد. صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران با توجه به ماموریت خود در ارائه انواع خدمات مالی و اعتباری در حوزه فناوری کشور نیز به دعوت مدیریت اجرایی رویداد مذکور در این نمایشگاه شرکت نموده و خدمات خود را به صورت تسهیل شده به شرکت ها، مجموعه ها و استارتاپ ها حاضر در این نمایشگاه ارائه نمود.

در بخش “Reverse Pitch”  ، بمنظور رفع چالش های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، مجموعه مشکلات و چالش های اساسی این مناطق از تمامی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی فعال کشور جمع آوری گشته و در یک لیست کامل قرار گرفته شد. در این بخش پروپوزال های برگزیده شده، در بخش داوری آنلاین رویداد ، مربوط به شرکت ها، تیم ها و اشخاصی که در زمینه های ذکر شده در “لیست چالش ها” دارای ایده بوده اند در حضور هیئت داوران ارائه و مورد پرسش و پاسخگویی و امتیاز دهی قرار گرفت.