پذیره‌نویسی اولین صندوق جسورانه دانشگاه تهران با سهامداری صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران انجام پذیرفت

شما اینجایید: خانه » اخبار صندوق پژوهش » پذیره‌نویسی اولین صندوق جسورانه دانشگاه تهران با سهامداری صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران انجام پذیرفت
می 30, 2018

نخستین صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه یکم در دانشگاه تهران با حضور دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور، دکتر محمود نیلی‌احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران، دکتر شاپور محمدی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و جناب آقای دکتر محقر رئیس سازمان سرمایه‌گذاری دانشگاه تهران رونمایی شد. این صندوق قرار است در حوزه تبدیل ایده‌ها به اختراع و در نهایت تجاری‌سازی طرح های حوزه فناوری اطلاعات نقش تأمین مالی و مکمل ایفا کند. صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه یکم دانشگاه تهران به عنوان پنجمین صندوق در بازار سرمایه کشور مورد بهره‌برداری قرار گرفت.۳۴درصد از سهام این صندوق در اختیار دانشگاه تهران و نهادهای زیرمجموعه‌اش شامل صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران و شرکت توسعه سرمایه‌گذاری دانشگاه تهران می باشد و مابقی سهام ممتاز آن از طریق شرکت‌های تأمین سرمایه فعال در بازار سرمایه از جمله شرکت تامین سرمایه سپهر، شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان، شرکت تامین سرمایه تمدن و..  تأمین شده است.

دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در این مراسم با بیان اینکه خشنودم از اینکه یک اتفاق بزرگ در دانشگاه تهران رقم می‌خورد، گفت: «قطعاً این الگویی برای سایر دانشگاه‌های کشور خواهد شد».

وی با تاکید اینکه ما با وام دادن به استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های نوپا به آنها خیانت می‌کنیم، افزود: تأمین مالی این شرکت‌ها از طریق وام اتفاق نمی‌افتد و ما باید روش‌های جدید و نوآورانه‌ای را در حوزه تأمین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه دهیم».

دکتر ستاری با تصریح اینکه در چند سال اخیر بحث صندوق‌های جسورانه خیلی جدی پیگیری شده است، بیان کرد: «امروز پنجمین صندوق جسورانه در بورس پذیره‌نویسی می‌شود و حدود دوازده صندوق دیگر در نوبت پذیره‌نویسی هستند. مهم این است که این نکته را در یابیم که باید روش‌های جدیدی را برای تأمین سرمایه پیگیری کنیم».

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور خاطر نشان کرد: «تاسیس چنین صندوق‌هایی کارهای نوآورانه‌ای است و سدهای آن شکسته است و خوشبختانه این فرهنگ در کشور در حال ایجاد شدن است».

به گفته دکتر ستاری فعالیت‌هایی که فرابورس انجام می‌دهد جلوتر از افکار ماست از جمله راه‌اندازی بورس ایده و تأسیس بازاری برای پذیرش شرکت‌های کوچک و متوسط که در راستای اقتصاد دانش‌بنیان انجام شده است.

همچنین جناب آقای دکتر ستاری در این جلسه از صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران به عنوان موفق ترین صندوق های دانشگاهی کشور در ارئه خدمات به شرکت های دانش بنیان و فناور کشور نام بردند.

دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران نیز در این مراسم خاطر نشان کرد: «امروز یک مسیر جدید برای دانشگاه، دانشجویان و تمام کسانی که می‌خواهند ایده خود را تبدیل به کسب و کار کنند فراهم شده است».

رئیس دانشگاه تهران با تصریح اینکه برای آموزش دادن برنامه‌های آموزشی زیادی داریم، گفت: «اضافه بر همه آموزش‌ها باید بستر لازم را هم برای ایجاد کسب و کار فراهم کنیم و تنها آموزش کافی نیست. تشکیل پارک علم و فناوری در دانشگاه تهران و مراکز رشد بخشی از این هدف است. اما نکته دیگری که باید در کنار این مسائل صورت گیرد تأمین سرمایه برای این فعالیت‌هاست».

دکتر نیلی احمدآبادی با تاکید اینکه دانشگاه باید پیشگام باشد برای تأمین سرمایه‌های جدید و یکی از این روش‌ها صندوق‌های جسورانه هستند، گفت: «پار ک علم و فناوری صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران را داشته که یکی از صندوق‌های موفق کشور در تأمین سرمایه و ضمانت‌نامه برای فعالیت شرکت‌های دانش بنیان و فناور می­باشد. منتهی این بخشی از نیازها را پوشش می‌دهد و دانشگاه تهران از سه سال گذشته به این فکر افتاد تا از صندوق‌های  VCاستفاده کند».

به گفته وی دانشگاه تهران اولین دانشگاهی است که صندوق VC را تشکیل می‌دهد و این یک پیشگامی مهم است و امیدوارم بتوانیم از این الگوهای مدرن بیشتر استفاده کنیم.

دکتر شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز در این مراسم با اظهار اینکه خشنودیم صندوق جسورانه یکم دانشگاه تهران با نماد تهران یک امروز عملیاتی شده است، گفت: «این صندوق یک علامت است برای کسانی که در حوزه علم و فناوری کار می‌کنند. این صندوق یک شروع است و امیدواریم تعداد این صندوق‌ها بیشتر شود».

وی خاطر نشان کرد: «ما هیچ محدودیتی در سازمان بورس برای تعداد صندوق‌های جسورانه، پروژه، سرمایه‌گذاری مشترک، و قابل معامله نداریم و هر تعداد که مدارک کامل باشد، در کوتاه‌ترین زمان مجوزهای مربوط صادر خواهد شد. چون معتقدیم اگر تکنولوژی و بهره‌وری به صنایع ما کمک نکنند در آینده رشد نخواهیم داشت و این نکته بسیار مهمی است و ما این فعالیت‌ها را برای زنده نگه‌داشتن سایر فعالیت‌ها و کلیت بازار سرمایه نیاز داریم».

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با تصریح اینکه ما نمی‌گوییم که تمام نیازمندی‌های بخش دانشگاهی کشور در سازمان بورس تعریف شده است، افزود: «من تقاضا دارم تمام کسانی که در این حوزه فعال هستند پیشنهادات خود را در اختیار سازمان بورس قرار دهند. امیدواریم که این صندوق آغازی برای تشکیل صندوق‌های بیشتر باشد».

دکتر علی محقر، معاون توسعه و سرمایه‌گذاری دانشگاه تهران، با اشاره به اینکه اولین صندوق در دانشگاه تهران راه‌اندازی می‌شود، گفت: «۳۴ درصد منابع این صندوق را موسسین، که شامل شرکت توسعه دانشگاه، صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران و خود دانشگاه تهران است، تأمین کرده‌اند و ۶۶ درصد دیگر توسط سرمایه‌گذاران دیگر از جمله شرکت تامین سرمایه سپهر، شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان، شرکت تامین سرمایه تمدن و.. پذیره‌نویسی شده است».

وی با بیان اینکه ۲۰ درصد منابع اولیه این صندوق به طور کامل تأمین شده است، افزود: «سرمایه کلی آن ۱۵ میلیارد تومان بوده که سه میلیارد تومان آن تأمین شده و این صندوق از امروز کار خود را با همکاری پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور و حمایت‌های معاون علمی و فناوری رئیس جمهور آغاز می‌کند و امیدواریم که آثار و برکات زیادی را به‌همراه آورد».

 

1527338500-2 1527338488-5 1527338510-3