برگزاری رویداد روز فناوری Tec Day توسط پارک علم و فناوری دانشگاه تهران

شما اینجایید: خانه » اخبار صندوق پژوهش » برگزاری رویداد روز فناوری Tec Day توسط پارک علم و فناوری دانشگاه تهران
IMG_20180101_101625_354
دی ۱۱, ۱۳۹۶

برگزاری رویداد روز فناوری Tec Day توسط پارک علم و فناوری دانشگاه تهران
یکشنبه ۳ دی ماه ۱۳۹۶، رویدادی با نام روز فناوری (Tec Day) در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در راستای توسعه توان تجاری‌سازی و تأمین مالی شرکتها و هسته‌های فناور و دانش‌بنیان عضو پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با حضور جناب آقای دکتر نیلی احمد آبادی رئیس دانشگاه تهران، جناب آقای دکتر شاپور محمدی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، جناب آقای دکتر زارعی هنزکی رئیس محترم پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و جمع کسیری از شخصیت های دانشگاهی و مدیران علمی و صنعتی کشور، سرمایه گذاران، مشاوران تخصصی، مدیران واحدهای فناور در آمفی تئاتر دانشکده تربیت بدنی این دانشگاه برگزار گردید.
در این مراسم از ۱۵ محصول برتر در حوزه های پزشکی و فناوری اطلاعات که به همت متخصصان شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، طراحی و تولید شده اند، رونمایی و تقدیر گردید و در کنار این رویداد، پنل سرمایه‌گذاران تجاری و بازار سرمایه نیز در کنار نمایشگاه فن بازار با حضور ۶۰ غرفه از فعالان دانش‌بنیان برگزار شد.
عباس زارعی؛ رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در ابتدای این مراسم اظهار کرد: امروز روز ثبت احوال است و امیدوارم روز مبارکی برای ثبت و شناسنامه‌دار کردن فناوریهای کشورمان باشد. رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با اشاره به برنامه‌های آتی این پارک گفت: توسعه قطب‌های علمی دانشگاه و رشد شرکت‌های دانش‌بنیان در دستور کار این پارک قرار دارد. عباس زارعی امروز در مراسم روز فناوری و رونمایی از دستاوردهای پارک دانشگاه تهران،‌ افزود: در کشور ما دولت با رویکرد اقتصاد مقاومتی عمل می‌کند، همانطور که در دنیا نیز اقتصاد مقاومتی نقش مهمی را ایفا می‌کند. وی با بیان اینکه پارک‌های علم و فناوری در کشور ایران ارتباط دهنده دولت، دانشگاه و صنعت هستند، اظهار کرد: این پارک‌ها در مسیر اقتصاد دانش‌بنیان هستند و در اقتصاد دانش‌بنیان، تولید ملی و کاهش وابستگی اقتصادی به نفت دنبال می‌شود. زارعی اضافه کرد: صنعت اینترنتی و اینترنت صنعتی مبحثی است که باید در اقتصاد صنعت چهارم منتظر آن باشیم و ما در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، برای هماهنگ شدن با تحولات انقلاب صنعت چهارم برنامه‌ریزی کرده‌ایم. رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، ایجاد دانشگاه نسل سوم و کارآفرین را از دیگر رویکردهای این پارک نام برد و ادامه داد: در این نسل از دانشگاه، دیگر دانشگاه‌ها به تولید پژوهش نمی‌پردازند، بلکه مدیریت پژوهش را مدنظر قرار می‌دهند. وی به فعالیت‌های دانش‌بنیان این پارک اشاره کرد و گفت: بیشترین درآمد این پارک از حوزه ICT است. زارع همچنین به برنامه‌های آتی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران اشاره کرد و گفت: توسعه قطب‌های علمی دانشگاه و رشد شرکت‌های دانش‌بنیان از جمله برنامه‌های آتی ما به شمار می‌رود. به گفته وی، مهم‌ترین فعالیت‌های قطب‌های علمی حرکت در سیستم‌های حل مسئله و تبدیل فناوری به کسب وکارهای دانش‌بنیان دانست. رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: گردش مالی شرکتهای مستقر در پارک در سال ۹۶ بالغ بر ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیارد تومان بوده است که با دارایی حدود ۶۰۰ میلیارد تومان توانسته‌ایم ۶۰۰ محصول را تولید کنیم. وی با بیان اینکه فناوری اطلاعات در حوزه فناوری بیشترین درآمد را دارند، گفت: مهم‌ترین بخش قطب علمی در سیستم‌های حل مسئله است که بتوان به واسطه آن، فناوری را به کسب و کار تبدیل کرد. زارعی با بیان اینکه توسعه سطح فناوری در پارک به سطح “های‌تک” رسیده است، خاطر نشان کرد: ثبت اختراعات در این پارک علم و فناوری به ۵۰ مورد رسیده است.
در ادامه این مراسم جناب آقای دکتر شاپور محمدی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه اقتصاد یک تئوری بسیار مهم به نام تئوری ولیو را سرلوحه فعالیت خود قرار داده است، اظهار کرد: این روزها صحبت درباره خرید و فروش ارزهای دیجیتالی چون بیت کوین بسیار مطرح است، اما نکته ای که باید مورد توجه سرمایه گذاران قرار بگیرد مبتنی بر خلق ارزش است. شاپور محمدی در همایش روز فناروی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با بیان اهمیت اقتصاد مقاومتی گفت: اقتصاد مقاومتی تاکید بر درون زایی دارد و در ادبیات اقتصاد جهانی این مدل مورد توجه جهانیان است. وی با بیان اینکه درون زایی به معنای استفاده از دانش فناوری و تکنولوژی است گفت : بقا و پویایی یک اقتصاد مبتنی بر علم است. محمدی با بیان اینکه اقتصاد یک تئوری بسیار مهم به نام تئوری ولیو را سرلوحه فعالیت خود قرار داده است گفت: این روزها صحبت درباره خرید و فروش ارز های دیجیتالی چون بیت کوین بسیار مطرح است، اما نکته ای که باید مورد توجه سرمایه گذاران قرار بگیرد مبتنی بر خلق ارزش است. رئیس سازمان بورس در این باره توضیح داد: هر کالایی که متناسب با خلق ارزش نباشد نباید مورد توجه و داد و ستد قرار گیرد. ما امروز در اینجا دور هم جمع شده‌ایم چون ارزشی خلق شده که می‌تواند بین ذی نفعان تقسیم شود به عبارتی امروز رونمایی‌ها به پشتوانه خلق ارزش است. دبیر شورای عالی بورس ادامه داد: در تمام دنیا تابلوهای بورس اصلی‌ترین روش برای ارزشگذاری است، بورس پیوند مناسبی بین علم و ثروت است و ارزش های واقعی در بازار سرمایه معامله می شود. محمدی تامین مالی مناسب برای محققان جوان در بازار سرمایه را مدنظر قرار داد و گفت: در این صورت کمک شایانی به اقتصاد کشور کرده‌ایم. البته ارزش واقعی بسیاری از این کالاهای دانش بنیان قابل قیمت گذاری نیست، اما اینکه ایده ای خریداری و تامین مالی شود فرصت مناسبی برای بازار سرمایه و شرکت های دانش بنیان است. وی توضیح داد: شرکت‌هایی که به منابع طبیعی ارزش های ملی توجه دارند و از طریق این اقدامات سود آوری به دست می آورند به سمت فکر ناب حرکت کرده‌اند. محمدی با بیان اینکه شرکت‌های دانش بنیان به سمت فکر ناب حرکت کرده‌اند گفت : توسعه بستر فناوری های مالی به کمک پارک های علم و فناوری زمینه های توسعه را رقم میزنند به عنوان نمونه طراحی و تولید نرم افزارهای تبادل مالی و معاملات الگوریتمی و پر بسامد میتواند نمونه ای از این اقدامات باشد. رئیس سازمان بورس با بیان اینکه در بورس‌های دنیا ده ها هزار میلیارد دلار داد و ستد می شود گفت: معاملات پربسامد یکی از پرطرفدارترین معاملات جهان است و سرمایه گذارانی که به دنبال بازدهی خیلی خوب هستند می‌توانند در این مسیر حرکت کنند.
وی در بخش پایانی به اهمیت بررسی و تحلیل شرکت‌ها و سهم ها اشاره کرد و گفت: مرورگر گوگل در سابقه قیمت گذاری خود هر سهم ۱۰۰۰ دلاری را ثبت کرده است، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که این شرایط باقی بماند همانطور که روزی مرورگر یاهو شرایط خود را از دست داد محمدی در این باره تصریح کرد: سهامداران حتما به این نکات توجه کنند و در سرمایه‌گذاری محصولات دانش بنیان تشکیل سبد سهام را فراموش نکنند.
صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران نیز به عنوان بازوی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در حمایت از شرکت¬های دانش بنیان به عنوان یکی از حامیان اصلی برگزاری این رویداد فعالیت داشت و خدمات خود را بصورت ویژه و تسهیل شده در اختیار طرح¬های رونمایی شده قرار داد.