انعقاد تفاهم همکاری میان صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران و صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون

شما اینجایید: خانه » اخبار صندوق پژوهش » انعقاد تفاهم همکاری میان صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران و صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون
WhatsApp Image 2018-06-30 at 12.53.06 PM
تیر ۹, ۱۳۹۷

 

 

WhatsApp Image 2018-06-30 at 12.58.35 PM WhatsApp Image 2018-06-30 at 12.58.53 PM

انعقاد تفاهم همکاری میان صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران و صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون

مراسم انعقاد تفاهم نامه صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران و صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون در محل پارک علم و فناوری دانشگاه تهران برگزار شد.

مراسم انعقاد تفاهم نامه صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران و صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون روز سه شنبه ۵ تیرماه در محل پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و با حضور مهدی حسین نژاد مدیر عامل صندوق ضمانت و نائب رئیس هیئت مدیره، علیرضا دلیری معاون توسعه مدیریت منابع انسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، عباس زارعی رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و محمد مهدی فریدوند مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران برگزار گردید.

در این مراسم محمدمهدی فریدوند رئیس صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران به معرفی دستاورد‌های این صندوق پرداخت و گفت: بالغ بر ۸۲۰ میلیارد ریال حجم ضمانت‌های صندوق پژوهش و فناری دانشگاه تهران برای دانش بنیان ها بوده و در سال ۹۶ نیز با پیگیری معاونت علم و فناوری رئیس جمهور رشد بالایی در میزان ضمانت نامه‌ها برای شرکت های دانش بنیان و فناور داشته ایم. همچنین صندوق ضمانت تعاون در سال ۸۸ تاسیس شد و محور اصلی فعالیت‌های این صندوق برای تضمین اصل سود موسسات اعتباری است و ۳۰ درصد خدمات تعاون به شرکت‌های دانش بنیان اعطا می‌شود.

وی در ادامه افزود: دو مدل همکاری برای صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران و صندوق ضمانت تعاون وجود دارد که مدل اول شرکت‌های دانش بنیان و فناوری که می‌خواهند از تسهیلات بانکی استفاده کنند و نیازمند ضمانت نامه هستند این ضمانت نامه از طرف صندوق ضمانت و تعاون داده می‌شود، ولی پوشش ریسک این ضمانت نامه توسط صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: همچنین در مدل دوم اگرشرکتی نیازمند ضمانت نامه پیمانکاری با مبلغ و ریسک بالاتر باشد از ظرفیت‌های دو مجموعه برای حل مشکل شرکت استفاده می‌شود و شرکت دانش بنیان با مراجعه به هر کدام از صندوق ها می‌تواند از ظرفیت ایجاد شده استفاده نمایند..

رئیس پارک علم و فناوری تهران گفت: امضا تفاهم‌نامه میان صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران و صندوق ضمانت سرمایه گام موثر برای صدور ضمانت‌نامه‌های شرکت‌های دانش‌بنیان است.

وی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه میان این دو صندوق، اظهار کرد: با امضای این تفاهم‌نامه برگ جدیدی از حمایت‌های مالی و تضمین مالی پروژه‌های دانش‌بنیان ایجاد شده است.

رئیس پارک علم و فناوری تهران یکی از چالش‌های شرکت‌های دانش‌بنیان را ضمانت‌نامه عنوان کرد و یادآور شد: با امضای این تفاهم‌نامه گامی موثر در تأمین ضمانت‌نامه برداشته شده است.

در ادامه این مراسم مهدی حسین نژاد، مدیر عامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون گفت: متاسفانه در کشور ما و در بخش تضمینی برخی افراد و سازمان‌ها هر کاری که دوست دارند انجام می‌دهند و ضمانت نامه‌های بی نام و نشان صادر می‌شود چندین مورد بوده که این ضمانت نامه‌های بی نام و نشان صادر شده و آن شرکت و یا ضامن ورشکست شده و شرایط نامساعدی را به وجود آورده پس باید تغییراتی ایجاد شود که خوشبختانه این تغییرات تا جایی انجام شده که ما ۱۲ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در روستا‌ها داریم و حالا نیز می‌خواهیم شورای امانی صندوق ضمانت را راه اندازی کنیم و برای تولید سرمایه گذاری کنیم.

وی خاطرنشان کرد: فاز یک نرم افزار شناسایی و رتبه بندی شرکت‌های دانش بنیان انجام شد و در هفته دولت افتتاح می‌شود تا از این به بعد شرکت‌های دانش بنیان دقیق ارزیابی شوند.

همچنین در این مراسم علیرضا دلیری، معاون توسعه منابع انسانی معاونت علمی فناوری رئیس جمهور توضیح داد: یکی از دغدغه‌های اصلی شرکت‌های دانش بنیان تامین مالی بوده که در سال‌های گذشته این مسئله احساس می‌شد، اما خوشبختانه آمار پرداختی به شرکت‌های دانش بنیان حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان توسط بانک‌ها در چهار تا پنج سال گذشته به شرکت‌های دانش بنیان پرداخت شده و این نشان می‌دهد که منابع پولی کشور از حمایت شرکت‌های دانش بنیان استقبال کردند و بانک‌ها نیز اولویت خود را حمایت از شرکت‌ها قرار دادند و امسال نیز این رقم افزایش یافته است.